Dzień tolerancji

19.12.2017

W terminie 27.11.17-01.12.17 obchodziliśmy Szkolne Dni Życzliwości, Szacunku i Tolerancji.

W tym czasie społeczność szkolna podejmowała wiele różnorodnych działań. Były to między innymi:

- „Nasza Szkoła krainą życzliwości i tolerancji” – uczniowie klas IV-VII wykonali plakaty z hasłami dotyczącymi życzliwości i akceptacji.

- „Życzliwa poczta” – polegała na przekazywaniu sobie życzliwych listów, zawierających  pozdrowienia, życzenia i dobre myśli.

- „Życzliwy Dobromił”- uczniowie pomagali wylosowanym przez siebie kolegom bądź koleżankom.

- „Szkolne Drzewo Życzliwości” – na forum szkoły stanęło symboliczne drzewo. Na jego gałęziach uczniowie zawieszali przygotowane przez siebie liście z zapisanymi sentencjami dotyczącymi tolerancji oraz życzliwego stosunku do świata.

- „Klasowe Kodeksy Życzliwości” – każda klasa przygotowała własną gazetkę zawierającą  zasady życzliwego zachowania wobec innych osób.

- Konkurs plastyczny nt. „Różni a tacy sami” – uczniowie klas I-III przygotowali prace plastyczne, które były wyeksponowane na forum szkoły.

- Wystawa komiksów nt. „Różni a tacy sami” – uczniowie klas IV-VII stworzyli na forum szkoły ekspozycję samodzielnie przygotowanych prac.

- „Bądź  kumplem, nie dokuczaj” –  w czasie godzin z wychowawcą omawiano zagadnienia związane z dobrze rozumianym koleżeństwem - w oparciu o materiały Cartoon Network opracowane w ramach kampanii na ww. temat.

-  „Savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych” – na forum szkoły uczniowie mogli zapoznać się z opracowaniem (w formie plakatów) przygotowanym przez Stowarzyszenie Integracja.

- „Niepełnosprawni? A kto to?” - udział uczniów  klas I-VII w warsztatach przeprowadzonych przez Fundację TUS dotyczących funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami.

- Autorskie filmiki nt. życzliwości, szacunku i tolerancji –  uczniowie klas IV-VII opracowali scenariusze oraz nagrali scenki, wywiady i rozmowy. W tę akcję włączeni byli również rodzice uczniów naszej szkoły.

- Fotografia z przyjacielem - uczniowie mieli możliwość wykonania sobie zdjęć z kolegami przy przygotowanej  specjalnie na tę okazję kolorowej fotobudce..

- Odwiedziny w Przedszkolu Specjalnym przy ul. Teligi –  grupa uczniów z kl. 5C zaprezentowała przedstawienie pt. „Na straganie” oraz wzięła udział w zabawach integracyjnych.

- Udział przedstawicieli  uczniów SP 343 w Międzyszkolnej Debacie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Odbyła się ona w Szkole Podstawowej nr 270 przy ul Hieronima w Warszawie.

Zwieńczeniem wszystkich działań podjętych podczas Szkolnych Dni Życzliwości, Szacunku i Tolerancji był uroczysty apel. Odbył się on na pięknie udekorowanym forum szkoły. W jego trakcie nasza Społeczność obejrzała nagrane wcześniej filmiki. Uczniowie klasy VB zaśpiewali piosenkę „Tolerancja”, zaś uczennice z klasy VII C zaprezentowały przygotowany przez siebie układ taneczny do słów piosenki „Tolerancja”. Program wydarzenia spotkał się z gorącym przyjęciem oglądających go uczniów, nauczycieli i rodziców.

Mamy nadzieję, że przesłanie Szkolnych Dni Życzliwości, Szacunku i Tolerancji zagości w naszej szkole nie tylko od święta, ale  na stałe. Pamiętajmy, że uśmiech, serdeczność i wzajemny szacunek są dobre na wszystko!

Poniżej krótki materiał autorstwa pani Anny Gil mamy Tymoteusza Gila z klasy Vb.