Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Szkolny Tydzień Autyzmu

02.07.2018
W kwietniu obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
W związku z tym świętem w dniach 23.04.18 - 27.04.18 w naszej Szkole odbywał się Szkolny Tydzień Autyzmu. W czasie tego tygodnia uczniowie zdobywali wiedzę na temat autyzmu oraz „zaświecili się na niebiesko”, czyli założyli niebieskie elementy ubioru i wykonali niebieskie łańcuchy łączności z osobami z autyzmem. Przedstawiciele klas starszych wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Ratuszu Dzielnicy Ursynów przez Przedszkole Specjalne nr 213. W czasie tych zajęć dowiedzieli się w jaki sposób osoby z autyzmem bawią się, porozumiewają z innymi oraz  jak odbierają świat poprzez zmysły. Wiedzę wyniesioną z warsztatów uczniowie przekazali swoim kolegom podczas lekcji wychowawczych. Na zajęciach z wychowawcą nauczyciele przeprowadzili również cykl scenariuszy przybliżających problem zaburzenia, jakim jest autyzm oraz prezentujących sylwetki znanych postaci z autyzmem i zespołem Aspergera.

W Tygodniu Autyzmu cała Szkoła została udekorowana na niebiesko łańcuchami wykonanymi przez uczniów, jak również niebieskimi balonami. Na szkolnych korytarzach można było obejrzeć plakaty prezentujące informacje o funkcjonowaniu osób z autyzmem.
Zwieńczeniem Tygodnia Autyzmu było spotkanie z panem Bartoszem, dorosłą osobą z zespołem Aspergera, który na co dzień  pracuje w Klubokawiarni „Życie jest fajne”, zatrudniającej osoby z autyzmem.  W trakcie spotkania uczniowie wysłuchali opowieści zaproszonego gościa o jego osobistych doświadczeniach i radzeniu sobie z problemami, z którymi zmagają się osoby z zespołem Aspergera. W drugiej części spotkania młodzież zadawała pytania dotyczące interesujących ją aspektów funkcjonowania  osób z autyzmem w szkole, pracy, rodzinie, a także zainteresowań i pasji naszego gościa. W trakcie spotkania wszyscy zgromadzeni wysłuchali piosenki zaśpiewanej przez absolwentkę naszej Szkoły Paulinę, również dorosłą już osobę z autyzmem. Miłym akcentem na zakończenie spotkania była degustacja ciast przygotowanych przez pracowników Klubokawiarni „Zycie jest fajne”.

Tegoroczne Dni Autyzmu pozwoliły nam bliżej zapoznać się z istotą zaburzenia jakim jest autyzm. Nasi uczniowie dowiedzieli się o trudnościach doświadczanych przez osoby ze spektrum autyzmu, ale również zrozumieli, że mogą one normalnie żyć, pracować, odnosić sukcesy i czuć się potrzebne w społeczeństwie.

Mamy nadzieję, że dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie uczą się tolerancji, wzajemnej akceptacji i szacunku wobec innych.

Zapraszamy do naszej galerii na krótką fotorelację.


Realizatorzy