KOORDYNATOR DO SPRAW EDUKACJI KULTURALNEJ

PROGRAM 2016/2017

1. CELE:

– przybliżenie działań kulturalnych, które mają miejsce w najbliższym sąsiedztwie szkoły, w dzielnicy, w mieście;

- zachęcanie do udziału proponowanych przez koordynatorów edukacji kulturalnej wydarzeniach;

- zwrócenie uwagi na aspekt kulturalny w życiu codziennym;

- aktywizowanie społeczności szkolnej do udziału w wydarzeniach kulturalnych;

- promowanie różnych form edukacji kulturalnej;

- uwrażliwienie na konieczność rozwoju własnego poprzez edukację kulturalną i jej poszczególne elementy.

1. Działania komórki obejmowały będą swym zasięgiem szeroko pojętą społeczność szkolną, zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

LP

ZADANIE

SPOSÓB REALIZACJI

TERMIN

MIEJSCE

1

Spotkanie z Klaudią Polak – Szewczyk, autorką ilustracji do książek „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Kopciuszek” oraz projektu graficznego i koncepcji serii „Bajki Baletowe”.

Klasy I-III

Spotkanie autorskie, wysłuchanie krótkiej opowieści o tajnikach pracy ilustratorki, pokaz umiejętności, odpowiadanie na pytania.

Listopad 2016

2

Spotkanie z Marią Kulik, byłą przewodniczącą polskiej sekcji IBBY.

Klasy IV-VI

Wykład o tym, czym jest IBBY – międzynarodową organizacją, która zajmuje się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.

3

Spotkanie z księdzem Adamem Zelgą.

Klasy VI

Opowieść o książce „Tomek w grobowcach faraonów”, której współautorem obok Alfreda Szklarskiego jest właśnie ksiądz Adam Zelga.

4

Spotkanie z powstańcem warszawskim.

Klasy VI

Historia dorastania w czasie wojny, ówczesnych wartościach i codzienności.

5

Spektakl teatru lalkowego „Simche”, złożonego z grupy seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego.

Klasy I-III

Pokaz programu „Brzechwałki”

6

Międzynarodowy Dzień Teatru

Wszystkie klasy

Pokaz slajdów, filmu, przybliżającego ów dzień.

Krótki apel na którym grupa nauczycieli i uczniów pokaże własną, bardzo skróconą wersję historii teatru.

7

Warszawskie Targi Książki

Wszystkie klasy

Gazetki klasowe promujące owo wydarzenie, pokazujące ulubione książki, propagujące czytelnictwo.

Gazetki klasowe

8

Współpraca z dzielnicową biblioteką publiczną.

Wszystkie klasy

Spotkania z autorami książek dla dzieci i  młodzieży.

Rok szkolny 2016/17

Biblioteka publiczna

9

Wszystkie klasy

Naśladując mistrzów malarstwa – prace plastyczne na wszystkich poziomach. Najładniejsze prace wybrane w klasach biorą udział w konkursie ogólnoszkolnym. Uczniowie i nauczyciele będą głosować na zwycięzcę, którego praca pojawi się na stronie internetowej szkoły.

10

Muzyka łagodzi obyczaje.

Wszystkie klasy.

Warsztaty tańca integrującego w kręgu.

11

Informacje kulturalne.

Nauczyciele

Na tablicy ogłoszeń, systematycznie będą umieszczane informacje o spektaklach teatralnych, muzycznych, targach, ekspozycjach, wystawach, które będą miały miejsce w Warszawie. Dla chętnych organizowane będą wyjścia na poszczególne wydarzenia.

Rok szkolny 2016/17

Pokój nauczycielski, tablice informacyjne. Zakładka na stronie internetowej.