• JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 550

02.01.2013    |    napisane przez:

Świetlica szkolna SP 343 czynna jest w godz. 07.00 – 17.30
Tel. 643-8454 w. 26 (do godz.17.00)
Tel. kom. do świetlicy 792 390 907
Dyżur kierownika świetlicy - poniedziałek godz. 16.00 - 17.30

Świetlica funkcjonuje od samego początku istnienia naszej szkoły czyli od 1.09.1993 roku. Mieści się: w godzinach rannych  dla klas 1 - 6 w sali nr 18, a dla oddziału przedszkolnego w sali nr 26.  Po zajęciach lekcyjnych w godzinach  popołudniowych dodatkowo korzystamy z sal lekcyjnych nr 15, 17 dla dzieci z klas 1 - 3  oraz  z sali nr 26 dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Dodatkowo dzieci korzystają również z małej sali nr 16 przeznaczonej do odrabiania lekcji czy też cichych zajęć indywidualnych.
W ramach zajęć świetlicowych dzieci korzystają też z boiska szkolnego. Jest tam tartanowa bieżnia, skocznia, boisko do siatkówki, piłki nożnej i koszykowej, piaskownica i plac zabaw. Od listopada 2011 przy wyjściu na boisko od strony świetlicy sześciolatków powstał również profesjonalny plac zabaw dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Organizowane są na nich zajęcia sportowe i rekreacyjne. Przy niesprzyjającej pogodzie zajęcia te organizowane są w miarę możliwości na szkolnym forum lub w sali gimnastycznej.
W roku szkolnym 2012/13 do świetlicy uczęszcza 263 dzieci. Z założenia świetlica tworzona jest dla dzieci z klas 0 - 3.  W wyjątkowych przypadkach (np. dzieci dowożonych) przyjmowani są uczniowie z klas starszych.
Od 1994 roku świetlicą kieruje mgr Irena Polewicz. Wszyscy wychowawcy świetlicy są absolwentami wyższych uczelni pedagogicznych. Dbając o własny rozwój, uczestniczą w różnego rodzaju studiach podyplomowych, szkoleniach, kursach i warsztatach podnoszących ich umiejętności zawodowe.
Świetlica pracuje według rocznego planu pracy opracowanego w oparciu o aktualny plan pracy szkoły. Realizowany jest on w formie tematów tygodniowych zgodnych z programami dydaktycznymi edukacji wczesnoszkolnej (klas 1 - 3). Zajęcia tematyczne rozwijają umiejętności i zainteresowania, poszerzają wiadomości i kształtują prawidłowe postawy dzieci wobec otaczającego świata.
W trakcie zajęć wychowawcy świetlicy zwracają uwagę na kształtowanie prawidłowych relacji społecznych, umiejętność współdziałania i współżycia w grupie rówieśniczej oraz przestrzegania przyjętych reguł. Szczególny nacisk kładą na pokazanie dzieciom różnych sposobów rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z emocjami, prawidłowej samooceny.
Udział w zajęciach proponowanych w świetlicy szkolnej jest dobrowolny (poza zajęciami związanymi z bezpieczeństwem dzieci w szkole i poza nią, które są obowiązkowe). Uczniowie mają czas na odrabianie prac domowych oraz dowolne zabawy zgodne ze swoimi zainteresowaniami np.: gry planszowe, zabawy rekreacyjne, tematyczne, konstrukcyjne. Ulubioną formą zabawy większości chłopców są zabawy rekreacyjne (szczególnie gry w piłkę) i konstrukcyjne z klocków, natomiast  dziewczęta najczęściej wybierają zabawy ruchowe lub tematyczne w dom czy szkołę. Większość dzieci lubi quizy, zagadki, gry stolikowe oraz zajęcia plastyczne. Często biorą udział w świetlicowych i międzyświetlicowych konkursach plastycznych. Dostępna dla dzieci jest też biblioteczka świetlicowa, w której uczniowie znajdują literaturę piękną, popularno – naukową, słowniki, encyklopedie i poradniki dla hobbystów.
W trakcie pobytu w świetlicy dzieci  korzystają też z dodatkowych zajęć prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły. Są to koła: matematyczne, historyczne, dziennikarskie, teatralne, fotograficzne, informatyczne, wirtuoza gry na dzwonkach, plastyczne, stolarskie, origami, nauki szycia „Igła z nitką”, gotowania – tzw. „Kuchnia”, SKS, „Gry i Zabawy”. Ponadto dla młodszych dziewcząt w szkole odbywają się zbiórki zuchenek.
Rodzice mają też możliwość zapisania dzieci na dodatkowe, odpłatne zajęcia prowadzone przez dochodzących instruktorów (w roku szk.2012/2013 są to zajęcia karate, gry na instrumentach klawiszowych, angielskiego, zajęcia taneczne, akrobatyki, plastyki).
W trakcie roku szkolnego świetlica wspólnie z nauczycielami klas 0 – 3 organizuje imprezy środowiskowe cieszące się dużym zainteresowaniem (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty). Oprócz imprez o charakterze ogólnoszkolnym, organizowane są okolicznościowe imprezy świetlicowe np.: Andrzejki, Mikołajki, Wigilia, Świetlicowy Turniej Warcabów czy Dzień Dziecka.
Świetlica między innymi:
1) zainicjowała ogólnoszkolną coroczną akcję "Kiermasz świąteczny", podczas której uczniowie z całej szkoły wykonują świąteczne kartki i ozdoby. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczany na cele charytatywne. Kiermasze organizowane są dwa razy w roku;
2) corocznie organizuje (od roku szkolnego 2003/2004) konkursy plastyczne dla wszystkich świetlic szkół podstawowych Ursynowa. W latach ubiegłych zostały zorganizowane konkursy takie jak:  „Wiosna nad Wisłą”, „O czym śnią zwierzęta”, „Zimowe gry i zabawy”, „Mój ulubiony bohater bajkowy”, „Kosmiczna przygoda”;
Dzieci uczęszczające do świetlicy reprezentują też szkołę na zewnątrz. Biorą chętnie udział w różnych konkursach i przeglądach twórczości dziecięcej organizowanych na terenie Warszawy. Zdobywają nagrody i wyróżnienia i przede wszystkim doświadczają radości poznawania nowych osób i uczestniczenia w ciekawych wydarzeniach międzyszkolnych.